Advent várás 2024

 

01 plakat"A Pünkösdi Zarándoklatért Egyesület nagy szeretettel meghívja Önt és kedves családját, ismerőseit 2024-11-23.-án 13 óra 30 perckor kezdődő advent váró szentmisére és ünnepi koncertre."

Az Egyesületről itt olvashattok:
http://www.punkosdizarandoklatert.hu/egyes%C3%BClet%C3%BCnk

Sajnos a Tisza-tavi kesserparti - találkozóm szervezésekor még nem tudtam, hogy a - többek kedvéért - kiválasztott szeptember 21-i programunk napjára egy másik - nagyon szép - szervezés is készül szívem kedvenc helyszínén Kopáncspusztán: kálváriát és Golgotát szenteltek fel az árpád kori templomnál. Mire ez kiderült számomra, már nem volt lehetőség dátumot módosítani.

Kicsikét azt is kompenzálva, na meg mert nagyon szeretem ezt a helyet, most az Advent-várás eseményén mindenképpen szerettem volna ott lenni.

A meghívó szövegét is érdemes elolvasni:
https://geocaching.hu/poi.geo?id=219157

 

02 gyulaLajám még nem vállalkozik a sötétben vezetésre, ezért barátokkal: György Csatári, és Gizi Babucs társaságában hármasban indultunk Kopáncspusztára.

Igaz, kicsike kitérővel, mert a kesser út közben is kesser, és éppen Gyulán, a vár közelében lapított a Magyar Várvándor (GCMVV) https://geocaching.hu/caches.geo?id=1767 mozgó dobozkája, amit - naná, hogy meg kellett keresni... 🙂

Gizusom tovább is vitte.

 

 

 

 

03 sartengerEzt a csodálatos kis oázist nem egyszerű megközelíteni, mintha a Jó Isten sem szeretné hogy mindenféle népek csak úgy össze-vissza kóboroljanak ezen a szent helyen.

Kessertársunk: Vincenzo65 fantasztikus elköteleződéssel, csodálatos munkát végez itt. Ezt a mai eseményt is nagyon jól "levezényelte". Csak gratulálni lehet érte.

Egyik első - nagyon kellemes - meglepetés, hogy a közel 2 kilométert nem kellett gyalog megtenni a sártengeren keresztül, hanem terepjárókat szervezett, amelyek bevittek minket a kapuig. (A program végén pedig vissza az út mellett parkoló autókig.)

Mit-ne-mondjak, igen riszálta a fenekét az autó!

 

 

 

04 gizus megekezett "Megérkeztünk-fotó": Gizusom a kapu előtt.

 

 

 

 

 

 

 

05 templom ismertetoMindjárt egy szép ismertető tábla fogadja a látogatókat.

A kis videóban láthatjuk is teljes szépségében:
https://www.youtube.com/watch?v=ZfdayLYmwY4

"Békés és Csongrád megyék határán látogathatjuk meg a nagykopáncsi Árpád-kori templomot. A Tótkomlóshoz tartozó településrészen tekinthető meg az akkor még Mezőkopáncsnak nevezett falu XI. században épült, majd a XIII. században gótikus elemekkel bővített román stílusú temploma.

A történészek szerint a templomot az 1500-1600-as évekig használták, majd az enyészeté lett. 1935-ben a romokat rekonstruálták, majd 1998-ban rekonstruálni kellett a tetőszerkezetét egy tűzeset után.

A nevével kapcsolatban némi ellentmondás tapasztalható, a legtöbb helyen Szent István kápolnaként említik, egy néző jelezte, hogy sokféleképpen szerepel a neten a templom/kápolna meve, de valójában Szent Gellért lenne a neve, tévedésre ad okot, hogy a Tótkomlósi Római Katolikus Szent István Plébániához tartozik tulajdonosi szinten."

 

06 kalvariaEbben az évben Vinczenzo65 (Zoli) - szinte a semmiből - családi/baráti segítséggel hozta létre a kálváriát...

7. kép: templom
(Ezt a netes fotót kénytelen voltam közbeiktatni az előző kálvária- és a következő golgota képe közé, mert az időközben ültetett sok-sok fa már annyira megnőtt, hogy ilyen képet nem láthat az arra járó.)

https://oroshaza-delbekes.hu/.../nagykopancs-kopancs...

 

 

 

08 golgota... és a Golgotát - még a Nap is bearanyozta ma a kedvünkért ❤

(Jóóó, tudom, hogy nem, és hogy millió más alkalommal is ilyen gyönyörű, amikor senki nem látja, de hát na... )

 

 

 

 

 

09 asztal teritveA templom előtt szeretet-vendéglátás keretében MINDEN volt, mi szem-szájnak ingere lehet...

A sós- és édes sütemények mellett többféle finomnál is finomabb kolbászt kóstolhattunk, volt forralt bor, házi pálinka, és forró tea is.

Mindezt nagy kedvességgel kínálgatták az Egyesület tagjai.

 

 

 

 

10 templombelsoA Szent misét Tracsek Oszkár plébános atya tartotta, majd gyönyörű dallamok csendültek fel az ünnepi koncert keretében: Pörneki Anikó és a Bel Canto énekegyüttes énekében, az Amigo Band zenéjében és Nóbik Beáta versmondásában gyönyörködhettek a jelenlévők.

 

 

 

 

 

 

11 megvendegelesA műsor végén az előadók egy kis megvendégelésben részesültek, és ajándékot is kaptak.

(És mi is: az egyedi gyertya rendszeres ajándék szokott lenni, most pedig még szép olvasókat is kaptunk emlékül. Köszönjük!)

 

 

 

 

 

12 marika neneiA közeli tanyán lakó Marika néni is megbecsült segítője a helynek.
Sok-sok évvel ezelőtt, amikor 2012-ben először jártunk itt felkeresni a geoládáját, abban az időben is Ő volt a gondnok.

Kopáncsi római katolikus templom (GCKRKT)
https://geocaching.hu/caches.geo?id=1529#1048264

 

 

 

 

13 asvanyvadaszIdőközben újabb kessertárs: Ásványvadász is - szó szerint - becaplatott, ugyanis Ő gyalog jött végig az úton.

(Visszafelé már a terepjáró vitt ki minket.)

 

 

 

 

 

14 csoportkep vzNos a megjelent illusztris kessercsapat teljes létszámban:
Vincenzo65 (a lelkes főszervező Orosházáról), Liberty (Budapestről), Ásványvadász (Kiskőrösről), Marcsi- Szilágyiék (Dobozról) és GYEZegzug (Békéscsabáról)

Jó volt találkozni, beszélgetni, bár Zolit csak egy-egy percre tudtuk elcsípni, hiszen minden az Ő vállán nyugodott ma.

 

 

 

 

 

15 vz velEz időtájt már szerveztük a Mikulás-eseményládákat is, a POI-oldalon így írt alá a fényképnek: "Miki és Miki anyó"

(Tavaly - 2023-ban - szerveztem először országos szinten a Geo-Mikulás "nagyrendezvényt", és egyszer csak egyik kedvenc Miki-Manóm rám ragasztotta a "Miki-Anyó", idén húsvétkor meg a "Nyusszanyó" neveket. Annyira aranyosnak találtam, hogy a Miki-Nyuszi levelezésben is így írom alá ❤ )

 

 

 

 

 

16 csoportkep atyavalKiegészült a csapat az Atyával, akinek az az álma, hogy itt egy arborétum létesüljön.
(Ami azt illeti már nagyon jó úton halad a megvalósulás.)

 

 

 

 

 

 

17 kapolna regi falAz ötödik fotónál beillesztett videóból vágtam ki ezt a képet, mert nagyon szépen látszik az eredeti fal-maradvány.

"A 20. század elejére csupán a főhomlokzat, továbbá egy kisebb és egy nagyobb oldalhomlokzat maradt fent épségben."

Nem is tudom elmondani milyen érzés elgondolni, hogy mit láthattak ezek a falak... Hihetetlenül jó ott lenni! ❤

18. kép: gyertyafal
A régi falak réseiben égő mécsesek az egyszerű kereszttel nagyon hangulatosak.

"A két világháború közt a megmaradt ország területén komoly értékmentés folyt, ez volt a szerencséje a mezőkopáncsi kápolnának is. A 30-as évek elején Dr. Csepregi Imre makói plébános kezdeményezésére újra alakult a Csanádvármegyei Történelmi és Régészeti Társulat, amelynek kimondott célja volt a mezőkopáncsi kápolna feltárása és restaurálása.

Az újjáépítést Szabó Imre makói főmérnök tervei alapján kezdték meg a feltárások során előkerült Árpád-kori alapokon.

A megmaradt falszakaszokat tökéletesen konzerválták és illesztették be a templom szerkezetébe, mégis oly módon, hogy ha nagyon akarja egy figyelmes szemlélő, azért meg tudja különböztetni a régi, ezer esztendős falakat az újonnan épített részektől."

A szöveg-töredékek innen (is):
https://www.turistamagazin.hu/.../ezer-eve-orzi-a-csanadi...

 

 

19 sziklasirba temetikXIV. állomás: Sziklasírba temetik...

A lemenő Nap utolsó sugarai által megvilágítva...

 

 

 

 

 

20 kapolna naplementeFantasztikusan szép fényjátékot láthattuk!
A Nap bearanyozta az épületet, nem győztük fotózni.

A leírások szerint a templom a 12. században épülhetett, valószínűleg II. Géza király idejében. A pontos időpont egy érdekes kincslelet alapján valószínűsíthető.

Még a feltárások előtt, 1919-ben a templom romjai mellett két gazda szántás közben meglepődve figyelte, amint egy régi fazekat fordít ki az eke, benne több mint 400 darab ezüstpénzzel.
A pénzérmékből 235 db maradt meg, melyből 117 db származik II. Géza király korából. A környék pezsgő életét, élénk kereskedelmét jelzi az itt fellelt 115 db friesachi dénár is, amely kereskedők, utazók révén kerülhetett Mezőkopáncsra.
A kápolnát évszázadokon át használták, a leírások szerint az 1564-es esztendőben még épségben állt, és még akkoriban is használatban volt. „Mezőkopáncs ép temploma körül 14 házikó roskadozott”, áll egy korabeli levélben. A templom romba dőlésének ideje a 16. század elejére tehető, ettől kezdve lassan, de biztosan omladozott, pusztulásában a kincskeresők és az építőanyagot elhordók is jelentős szerepet vállaltak.

 

21 faultetesFolyamatos fa-ültetés is történik, a program végén Zoli megmutatta a legutóbb telepített fácskákat is.

Gyuri, Zoli, kérlek írjátok meg kommentben, hogy hány darabot, és milyen fákat ültettetek? Sajnos nem jegyeztem fel... 🙁

 

 

 

 

 

 

22 alkonyEgy búcsú-fotó a gyönyörű naplementével...

Nagyon jó volt együtt - és itt - lenni, remélem még sok-sok alkalommal találkozhatunk!

Köszönöm a szervezést, minden nagyon szép, emlékezetes volt. ❤

 

 

 

 

 

Szilágyiné Marcsi                                        

 

 

Bejelentkezés

Oldalunkon a jobb felhasználói élmény érdekében sütiket használunk. Az oldal böngészésével hozzájárul a sütik használatához!

Tovább