Advent várás 2024
"A Pünkösdi Zarándoklatért Egyesület nagy szeretettel meghívja Önt és kedves családját, ismerőseit 2024-11-23.-án 13 óra 30 perckor kezdődő advent váró szentmisére és ünnepi koncertre."
Az Egyesületről itt olvashattok:
http://www.punkosdizarandoklatert.hu/egyes%C3%BClet%C3%BCnk
Sajnos a Tisza-tavi kesserparti - találkozóm szervezésekor még nem tudtam, hogy a - többek kedvéért - kiválasztott szeptember 21-i programunk napjára egy másik - nagyon szép - szervezés is készül szívem kedvenc helyszínén Kopáncspusztán: kálváriát és Golgotát szenteltek fel az árpád kori templomnál. Mire ez kiderült számomra, már nem volt lehetőség dátumot módosítani.
Kicsikét azt is kompenzálva, na meg mert nagyon szeretem ezt a helyet, most az Advent-várás eseményén mindenképpen szerettem volna ott lenni.
A meghívó szövegét is érdemes elolvasni:
https://geocaching.hu/poi.geo?id=219157
Lajám még nem vállalkozik a sötétben vezetésre, ezért barátokkal: György Csatári, és Gizi Babucs társaságában hármasban indultunk Kopáncspusztára.
Igaz, kicsike kitérővel, mert a kesser út közben is kesser, és éppen Gyulán, a vár közelében lapított a Magyar Várvándor (GCMVV) https://geocaching.hu/caches.geo?id=1767 mozgó dobozkája, amit - naná, hogy meg kellett keresni... 🙂
Gizusom tovább is vitte.
Ezt a csodálatos kis oázist nem egyszerű megközelíteni, mintha a Jó Isten sem szeretné hogy mindenféle népek csak úgy össze-vissza kóboroljanak ezen a szent helyen.
Kessertársunk: Vincenzo65 fantasztikus elköteleződéssel, csodálatos munkát végez itt. Ezt a mai eseményt is nagyon jól "levezényelte". Csak gratulálni lehet érte.
Egyik első - nagyon kellemes - meglepetés, hogy a közel 2 kilométert nem kellett gyalog megtenni a sártengeren keresztül, hanem terepjárókat szervezett, amelyek bevittek minket a kapuig. (A program végén pedig vissza az út mellett parkoló autókig.)
Mit-ne-mondjak, igen riszálta a fenekét az autó!
"Megérkeztünk-fotó": Gizusom a kapu előtt.
Mindjárt egy szép ismertető tábla fogadja a látogatókat.
A kis videóban láthatjuk is teljes szépségében:
https://www.youtube.com/watch?v=ZfdayLYmwY4
"Békés és Csongrád megyék határán látogathatjuk meg a nagykopáncsi Árpád-kori templomot. A Tótkomlóshoz tartozó településrészen tekinthető meg az akkor még Mezőkopáncsnak nevezett falu XI. században épült, majd a XIII. században gótikus elemekkel bővített román stílusú temploma.
A történészek szerint a templomot az 1500-1600-as évekig használták, majd az enyészeté lett. 1935-ben a romokat rekonstruálták, majd 1998-ban rekonstruálni kellett a tetőszerkezetét egy tűzeset után.
A nevével kapcsolatban némi ellentmondás tapasztalható, a legtöbb helyen Szent István kápolnaként említik, egy néző jelezte, hogy sokféleképpen szerepel a neten a templom/kápolna meve, de valójában Szent Gellért lenne a neve, tévedésre ad okot, hogy a Tótkomlósi Római Katolikus Szent István Plébániához tartozik tulajdonosi szinten."
Ebben az évben Vinczenzo65 (Zoli) - szinte a semmiből - családi/baráti segítséggel hozta létre a kálváriát...
7. kép: templom
(Ezt a netes fotót kénytelen voltam közbeiktatni az előző kálvária- és a következő golgota képe közé, mert az időközben ültetett sok-sok fa már annyira megnőtt, hogy ilyen képet nem láthat az arra járó.)
https://oroshaza-delbekes.hu/.../nagykopancs-kopancs...
... és a Golgotát - még a Nap is bearanyozta ma a kedvünkért ❤
(Jóóó, tudom, hogy nem, és hogy millió más alkalommal is ilyen gyönyörű, amikor senki nem látja, de hát na... )
A templom előtt szeretet-vendéglátás keretében MINDEN volt, mi szem-szájnak ingere lehet...
A sós- és édes sütemények mellett többféle finomnál is finomabb kolbászt kóstolhattunk, volt forralt bor, házi pálinka, és forró tea is.
Mindezt nagy kedvességgel kínálgatták az Egyesület tagjai.
A Szent misét Tracsek Oszkár plébános atya tartotta, majd gyönyörű dallamok csendültek fel az ünnepi koncert keretében: Pörneki Anikó és a Bel Canto énekegyüttes énekében, az Amigo Band zenéjében és Nóbik Beáta versmondásában gyönyörködhettek a jelenlévők.
A műsor végén az előadók egy kis megvendégelésben részesültek, és ajándékot is kaptak.
(És mi is: az egyedi gyertya rendszeres ajándék szokott lenni, most pedig még szép olvasókat is kaptunk emlékül. Köszönjük!)
A közeli tanyán lakó Marika néni is megbecsült segítője a helynek.
Sok-sok évvel ezelőtt, amikor 2012-ben először jártunk itt felkeresni a geoládáját, abban az időben is Ő volt a gondnok.
Kopáncsi római katolikus templom (GCKRKT)
https://geocaching.hu/caches.geo?id=1529#1048264
Időközben újabb kessertárs: Ásványvadász is - szó szerint - becaplatott, ugyanis Ő gyalog jött végig az úton.
(Visszafelé már a terepjáró vitt ki minket.)
Nos a megjelent illusztris kessercsapat teljes létszámban:
Vincenzo65 (a lelkes főszervező Orosházáról), Liberty (Budapestről), Ásványvadász (Kiskőrösről), Marcsi- Szilágyiék (Dobozról) és GYEZegzug (Békéscsabáról)
Jó volt találkozni, beszélgetni, bár Zolit csak egy-egy percre tudtuk elcsípni, hiszen minden az Ő vállán nyugodott ma.
Ez időtájt már szerveztük a Mikulás-eseményládákat is, a POI-oldalon így írt alá a fényképnek: "Miki és Miki anyó"
(Tavaly - 2023-ban - szerveztem először országos szinten a Geo-Mikulás "nagyrendezvényt", és egyszer csak egyik kedvenc Miki-Manóm rám ragasztotta a "Miki-Anyó", idén húsvétkor meg a "Nyusszanyó" neveket. Annyira aranyosnak találtam, hogy a Miki-Nyuszi levelezésben is így írom alá ❤ )
Kiegészült a csapat az Atyával, akinek az az álma, hogy itt egy arborétum létesüljön.
(Ami azt illeti már nagyon jó úton halad a megvalósulás.)
Az ötödik fotónál beillesztett videóból vágtam ki ezt a képet, mert nagyon szépen látszik az eredeti fal-maradvány.
"A 20. század elejére csupán a főhomlokzat, továbbá egy kisebb és egy nagyobb oldalhomlokzat maradt fent épségben."
Nem is tudom elmondani milyen érzés elgondolni, hogy mit láthattak ezek a falak... Hihetetlenül jó ott lenni! ❤
18. kép: gyertyafal
A régi falak réseiben égő mécsesek az egyszerű kereszttel nagyon hangulatosak.
"A két világháború közt a megmaradt ország területén komoly értékmentés folyt, ez volt a szerencséje a mezőkopáncsi kápolnának is. A 30-as évek elején Dr. Csepregi Imre makói plébános kezdeményezésére újra alakult a Csanádvármegyei Történelmi és Régészeti Társulat, amelynek kimondott célja volt a mezőkopáncsi kápolna feltárása és restaurálása.
Az újjáépítést Szabó Imre makói főmérnök tervei alapján kezdték meg a feltárások során előkerült Árpád-kori alapokon.
A megmaradt falszakaszokat tökéletesen konzerválták és illesztették be a templom szerkezetébe, mégis oly módon, hogy ha nagyon akarja egy figyelmes szemlélő, azért meg tudja különböztetni a régi, ezer esztendős falakat az újonnan épített részektől."
A szöveg-töredékek innen (is):
https://www.turistamagazin.hu/.../ezer-eve-orzi-a-csanadi...
XIV. állomás: Sziklasírba temetik...
A lemenő Nap utolsó sugarai által megvilágítva...
Fantasztikusan szép fényjátékot láthattuk!
A Nap bearanyozta az épületet, nem győztük fotózni.
A leírások szerint a templom a 12. században épülhetett, valószínűleg II. Géza király idejében. A pontos időpont egy érdekes kincslelet alapján valószínűsíthető.
Még a feltárások előtt, 1919-ben a templom romjai mellett két gazda szántás közben meglepődve figyelte, amint egy régi fazekat fordít ki az eke, benne több mint 400 darab ezüstpénzzel.
A pénzérmékből 235 db maradt meg, melyből 117 db származik II. Géza király korából. A környék pezsgő életét, élénk kereskedelmét jelzi az itt fellelt 115 db friesachi dénár is, amely kereskedők, utazók révén kerülhetett Mezőkopáncsra.
A kápolnát évszázadokon át használták, a leírások szerint az 1564-es esztendőben még épségben állt, és még akkoriban is használatban volt. „Mezőkopáncs ép temploma körül 14 házikó roskadozott”, áll egy korabeli levélben. A templom romba dőlésének ideje a 16. század elejére tehető, ettől kezdve lassan, de biztosan omladozott, pusztulásában a kincskeresők és az építőanyagot elhordók is jelentős szerepet vállaltak.
Folyamatos fa-ültetés is történik, a program végén Zoli megmutatta a legutóbb telepített fácskákat is.
Gyuri, Zoli, kérlek írjátok meg kommentben, hogy hány darabot, és milyen fákat ültettetek? Sajnos nem jegyeztem fel... 🙁
Egy búcsú-fotó a gyönyörű naplementével...
Nagyon jó volt együtt - és itt - lenni, remélem még sok-sok alkalommal találkozhatunk!
Köszönöm a szervezést, minden nagyon szép, emlékezetes volt. ❤
Szilágyiné Marcsi